Aby bezpiecznie przetransportować ładunek z punktu A do punktu B, przed wysłaniem towaru w drogę należy odpowiednio przygotować jego opakowania. Jakie czynności należy wykonać w tym celu i jakie kryteria uwzględnić przy wyborze środków zabezpieczających?
Sterylizacja drewna na opakowania - zabezpieczenie przed szkodnikami
Jednym z warunków dopuszczenia drewnianych opakowań do transportu międzynarodowego (z wyłączeniem transportu z Polski do krajów Unii Europejskiej i Szwajcarii) jest poddanie ich surowca procesowi sterylizacji termicznej w ściśle określonych warunkach, regulowanych zapisem Międzynarodowego Standardu dla Środków Fitosanitarnych nr 15 - w skrócie ISPM 15. Sterylizacja usuwa ze struktury drewna osobniki, jaja i zarodniki szkodników, których działalność mogłaby uszkodzić opakowania oraz negatywnie wpłynąć na równowagę biologiczną w miejscu odbioru ładunku.
Warto pamiętać, że opisana procedura dotyczy wyłącznie opakowań i komponentów zabezpieczających ładunek (belki, przekładki, stopery itd. wykonanych z litego drewna. Skrzynie z materiałów drewnopochodnych nie podlegają obowiązkowi sterylizacji termicznej.
Zabezpieczenie opakowań przed wilgocią
Choć zabezpieczenie przed wilgocią naturalnie przywodzi nam na myśl transport morski, kwestia ta jest istotna w każdym transporcie - opakowania czekają na załadunek i magazynowanie na otwartym powietrzu, bezpośrednio narażone na kontakt z parą wodną, śniegiem i deszczem. Na magazynach i w lukach bagażowych często panuje ponadto wysoka wilgotność powietrza.
Aby skutecznie odizolować towar od wilgoci, w procesie pakowania stosuje się szereg materiałów zabezpieczających, w tym pochłaniacze wilgoci, folia termokurczliwa, folia aluminiowo-próżniowa czy folia VCI zapobiegająca jednocześnie wystąpieniu korozji. Dodatkowo wewnątrz i na zewnątrz opakowań montuje się czujniki wilgoci, alarmujące po przekroczeniu zaprogramowanego wcześniej poziomu wilgotności powietrza.
Zabezpieczenie opakowań przed uszkodzeniami mechanicznymi
Działanie na rzecz stabilizacji towaru wewnątrz opakowań zaczyna się już na etapie ich projektu. Wymiary skrzyń powinny być możliwie jak najlepiej dopasowane do gabarytów ładunku, tak by ograniczyć możliwość przemieszczania się go wewnątrz opakowania. Dodatkowo podczas pakowania stosuje się wypełniacze wolnej przestrzeni, belki, przekładki i taśmy stabilizujące, a także maty piankowe, gumowe i tekpol. W pakowaniu maszyn szerokie zastosowanie znajdują stabilizujące elementy konstrukcji stalowych.
System zabezpieczeń uzupełniają montowane na opakowaniach czujniki wstrząsu i przechyłu. Każda potencjalnie niebezpieczna zmiana położenia ładunku jest sygnalizowana przez czujnik, co umożliwia osobom obsługującym transport szybką reakcję i naprawę usterki.
SOR-DREW - bezpieczne pakowanie do transportu
Współpraca z doświadczonym producentem opakowań daje Ci pewność prawidłowego zabezpieczenia ładunku w transporcie. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wszystkie niezbędne informacje.