Drewniane palety transportowe - rodzaje i zastosowanie

Niemal każde przedsiębiorstwo, którego działalność polega na obrocie fizycznym towarem, wykorzystuje na szeroką skalę drewniane palety transportowe. Jakie właściwości wpływają na ich użyteczność i jakie rodzaje palet dominują na poszczególnych rynkach?

Palety drewniane - zastosowanie

Palety są kluczowym elementem infrastruktury logistycznej służącym do przechowywania, gromadzenia, składania lub przewożenia towarów. Zastosowanie palet znacznie zwiększa efektywność działania magazynu poprzez łatwą manipulację towarem za pomocą różnych przeznaczonych do tego celu urządzeń, na przykład wózków widłowych czy podnośników paletowych.

Właściwości drewnianych palet

Na rynku spotyka się palety z różnych materiałów, ale zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem są palety drewniane. Do największych ich zalet należy wysoka wytrzymałość przy stosunkowo niskich kosztach produkcji, możliwość wielokrotnego wykorzystania, a także walory ekologiczne - drewno to naturalny, biodegradowalny surowiec, którego pozyskiwanie z legalnych źródeł nie narusza równowagi ekosystemu.

Rodzaje drewnianych palet

Wymiary palet stosowanych w międzynarodowym handlu są ustandaryzowane. Celem tego zabiegu jest ułatwienie procesów logistycznych - wszystkie porty w obszarze danego regionu używają tych samych maszyn do obsługi rozładunku i transportu palet, dlatego opakowania muszą być dostosowane do ich parametrów.

Do najczęściej używanych standardowych rodzajów palet należą:

Europalety

Europalety, znane także jako palety otwarte, to palety czterowejściowe, które składają się z drewnianych bloków połączonych deskami pośrodku i na krawędziach. Są powszechnie używane w krajach europejskich (oprócz Wielkiej Brytanii) i charakteryzują się tym, że pasują do większości wózków widłowych.

Palety zamknięte

Palety stosowane przede wszystkim na terenie Wielkiej Brytanii. Podobnie jak europalety również mają czterowejściową konstrukcję, ale zbudowane są z bloków połączonych deskami z każdej strony i w środku. Do ich transportu wymagane są specjalne pojazdy unoszące.

Stringer

Paleta Stringer, zwana również paletą warzywną, paletą GMA lub paletą CPC, to kolejna czterowejściowa paleta. Jest zamknięta od dołu i posiada blokową konstrukcję z bocznym wzmocnieniem oraz wycięciem dla wideł.

Bearer

Paleta Bearer to dwuwejściowa paleta z konstrukcją blokową, zamknięta z bocznym wzmocnieniem i wycięciem dla wideł.

W przypadku palety Stringer i palety Bearer do manipulacji wymagane są pojazdy o niskim profilu, takie jak reach truck, wózek z rozszerzonymi ramionami podporowymi lub wózek czołowy. Oba rodzaje palet są powszechnie stosowane w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

SOR-DREW - polski producent drewnianych palet transportowych

Współpraca z doświadczonym producentem opakowań zapewni Ci najwyższą jakość sprzętu i dostosowanie jego parametrów do wymogów Twojej działalności. Skontaktuj się z nami - chętnie odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania!


Opakowania drewniane

Opakowania drewniane do międzynarodowego transportu maszyn

Transport maszyn zawsze jest skomplikowanym, wymagającym dużej precyzji procesem, a wysyłanie ładunku za granicę - obwarowane wieloma międzynarodowymi przepisami. Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie dostarczyć maszyny na miejsce?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku: cz.1 - przygotowanie do relokacji

Przedstawiciele branży przemysłowej, budowlanej, eventowej i wielu innych przedsiębiorców powszechnie korzystają z usługi relokacji maszyn, której przeprowadzenie wymaga jednak dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. W jakich sytuacjach najczęściej zleca się relokację maszyn i jak przebiega przygotowanie do jej realizacji?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku, cz.2 - demontaż, transport i montaż

Z naszego poprzedniego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować się do procesu relokacji maszyn. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom procesu: demontażowi, transportowi i montażu maszyn w miejscu docelowym.