Opakowania transportowe pełnią różnorodne funkcje, a uwzględnienie ich podczas prac projektowych oraz wyboru materiału pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał i usprawnić proces logistyczny na każdym jego etapie. Jakie zadania realizują drewniane opakowania transportowe i jak zoptymalizować każde z nich?
Funkcja ochronna opakowań transportowych
Materiał, forma i wymiary prawidłowo zaprojektowanego opakowania transportowego muszą być dostosowane do zawartości tak, by zapewnić jej pełną ochronę. Główną funkcją opakowań jest zapewnienie bezpieczeństwa ładunku poprzez jego ochronę przed uszkodzeniem, utratą właściwości użytkowych oraz działaniem czynników mechanicznych, klimatycznych i chemicznych. Odpowiednio dobrane opakowanie transportowe stanowi gwarancję, że zawartość pozostanie nietknięta w trakcie transportu i przechowywania.
Funkcja logistyczna opakowań transportowych
Funkcja logistyczna obejmuje właściwości opakowań w odniesieniu do procesów związanych z ich transportem, magazynowaniem i dystrybucją. Poprzez odpowiednie opakowania zwiększa się mobilność, podatność transportową i przejrzystość przestrzeni magazynowej, co wpływa pozytywnie na jakość usług i przyspiesza proces dostawy. Dzięki nim ładunek jest bezpieczny zarówno podczas transportu, jak i w magazynie, ułatwiając prace przeładunkowe i przyspieszając ich wykonanie.
Dobór opakowania powinien uwzględniać rodzaj zawartości oraz warunki pracy na etapie załadunku i rozładunku. Odpowiedni wymiar, masa i materiał opakowania ułatwiają przemieszczanie towarów oraz ich składowanie.
Funkcja informacyjna opakowań transportowych
Opakowania pełnią także funkcję informacyjną, stanowiąc główny nośnik danych o ładunku. Na ich powierzchni umieszcza się informacje dotyczące zawartości, charakterystyki handlowej i marketingowej. Dzięki temu opakowanie ułatwia bezpieczny transport, magazynowanie oraz prace ewidencyjne i sprawozdawcze.
System znakowania opakowań opiera się na zbiorze piktogramów, skrótów i informacji liczbowych, jednakowych i zrozumiałych na całym świecie. Konieczność ich ujednolicenia jest konsekwencją obecnych realiów handlu międzynarodowego - każdego dnia z portów na całym świecie wysyłane są tysiące ton ładunków, podróżujących między rozmaitymi rynkami, dlatego każde odstępstwo od przyjętego standardu pociągałoby za sobą zbędne komplikacje.
Funkcja ekologiczna opakowań transportowych
Wybór odpowiednich opakowań - zwłaszcza drewnianych opakowań transportowych - znacząco przyczynia się do działań na rzecz naszej planety. Opakowania jednokrotnego użytku często generują nadmiar śmieci, a ich produkcja powoduje wytwarzanie śladu węglowego. Wybierając drewniane opakowania transportowe możemy więc nie tylko zapewnić bezpieczeństwo ładunku, ale również dołożyć swoją cegiełkę do pozytywnych zmian na rzecz klimatu - skrzynie i palety mogą być wielokrotnie wykorzystywane, a ich utylizacja jest bezpieczna dla środowiska.
SOR-DREW - polski producent drewnianych opakowań transportowych
Indywidualne projekty opakowań drewnianych SOR-DREW są zoptymalizowane pod kątem wszystkich wymienionych funkcji. Współpracując ze specjalistami masz gwarancję przygotowania skrojonych na miarę, w 100% zgodnych z międzynarodowymi normami opakowań oraz pełnej kontroli wszystkich etapów procesu.