Rodzaje opakowań transportowych - z czego możesz wybierać?

Jakie drewniane opakowania transportowe dominują w procesach logistycznych? Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje opakowań i w jaki sposób możesz wykorzystać je w swojej działalności? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Drewniane skrzynie pełne

Podstawowy typ drewnianych opakowań transportowych - skrzynie z litymi bokami, wiekiem i podstawą umożliwiają pełną izolację zawartości od czynników zewnętrznych, mają najwyższą wytrzymałość mechaniczną i nośność. Z tego względu standardowo stosuje się je w transporcie ładunków wielkogabarytowych - maszyn przemysłowych, komponentów linii produkcyjnych itd. - a także towarów wymagających pełnego zabezpieczenia przed wilgocią, wiatrem i zanieczyszczeniami. W połączeniu z odpowiednio dobranymi akcesoriami zabezpieczającymi zabudowane skrzynie zapewniają w pełni bezpieczny transport.

Drewniane skrzynie ażurowe

Podobnie jak w przypadku skrzyń pełnych, także skrzynie ażurowe wykonuje się z litego drewna. Podstawowa różnica polega na konstrukcji ścian - składają się one z poprzecznych desek, pomiędzy którymi zachowane są szczeliny o określonej szerokości. Rozwiązanie to umożliwia swobodny przepływ powietrza wewnątrz opakowania. Z tego względu ażurowe skrzynie często wybierane są w transporcie produktów wymagających stałej wentylacji - żywego inwentarza, roślin, niektórych produktów spożywczych itd. Opakowania tego typu są także lżejsze, niż ich odpowiedniki o zabudowanej konstrukcji - cecha ta jest istotna w każdym transporcie, w którym obowiązują ścisłe limity wagowe.

Opakowania z materiałów drewnopochodnych

Choć poszczególne materiały drewnopochodne używane do produkcji opakowań - płyta pilśniowa, OSB, sklejka - różnią się między sobą strukturą i technologią produkcji, mają wspólne zalety, które przesądzają o ich szerokim wykorzystaniu w branży transportowej i logistycznej. Do najważniejszych z nich należy niska waga przy równoczesnej dobrej odporności na uszkodzenia oraz wpływ czynników zewnętrznych. Skrzynie z materiałów drewnopochodnych mają także przystępne ceny, podobnie jak w przypadku opakowań drewnianych można wykorzystywać je wielokrotnie i poddawać recyklingowi.

Palety transportowe

Drewniane palety transportowe to obok skrzyń podstawowe akcesoria używane do transportu różnego typu ładunków, w tym zwłaszcza drobnych przedmiotów. Palety znajdują także szerokie zastosowanie w wielu innych elementach procesu logistycznego, np. w przemieszczaniu towaru wewnątrz magazynu lub dostarczaniu komponentów na linie produkcyjne. Standardowa paleta ma formę jedno- lub kilkustopniowej platformy bez boków, osadzonej na niskich podstawach. 

Skrzyniopalety

W powszechnym użytku są także skrzyniopalety, czyli palety z dobudowanymi bokami. Ściany mogą być wykonane z litego drewna, materiałów drewnopochodnych lub kartonu, mieć w pełni zabudowaną lub ażurową konstrukcję. opakowania tego typu łączą mobilność i uniwersalność palet z dużą powierzchnią nośną i stabilizacją ładunku właściwą dla skrzyń.


Opakowania drewniane

Opakowania drewniane do międzynarodowego transportu maszyn

Transport maszyn zawsze jest skomplikowanym, wymagającym dużej precyzji procesem, a wysyłanie ładunku za granicę - obwarowane wieloma międzynarodowymi przepisami. Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie dostarczyć maszyny na miejsce?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku: cz.1 - przygotowanie do relokacji

Przedstawiciele branży przemysłowej, budowlanej, eventowej i wielu innych przedsiębiorców powszechnie korzystają z usługi relokacji maszyn, której przeprowadzenie wymaga jednak dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. W jakich sytuacjach najczęściej zleca się relokację maszyn i jak przebiega przygotowanie do jej realizacji?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku, cz.2 - demontaż, transport i montaż

Z naszego poprzedniego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować się do procesu relokacji maszyn. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom procesu: demontażowi, transportowi i montażu maszyn w miejscu docelowym.