ISPM 15 - bezpieczeństwo fitosanitarne drewnianych opakowań
Opakowania drewniane w międzynarodowym obrocie
Drewno jako materiał opakowań transportowych charakteryzuje się wysoką stabilnością i odpornością na uszkodzenia, a jego neutralne właściwości pozwalają na transport niemal każdego rodzaju ładunku. Z tego względu drewniane skrzynie i palety znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich rodzajach transportu, w tym także w transakcjach międzynarodowych i międzykontynentalnych.
Aby ładunek bezpiecznie przebył długą podróż z punktu A do punktu B, opakowania należy odpowiednio przygotować. Fitosanitarna dezynfekcja surowca należy do jednego z najważniejszych obowiązków w tym zakresie.
Dlaczego czynność ta jest tak ważna? Sterylizacja drewna usuwa z jego struktury wszelkie ślady bytowania szkodników niszczących drewno - zarówno ich osobniki, jak i larwy, jaja oraz zarodki. W ten sposób eliminuje się niebezpieczeństwo naruszenia struktury drewna przez działalność szkodników, które mogłoby poskutkować rozszczelnieniem opakowań i uszkodzeniem zawartości.
Znaczenie ma również równowaga biologiczna w miejscu docelowym transportu, często oddalonym o setki lub tysiące kilometrów od portu nadania. Wprowadzenie obcych gatunków szkodników na odległy obszar grozi naruszeniem równowagi miejscowego ekosystemu.
Dezynfekcja termiczna drewna na opakowania
Proces obróbki termicznej drewna odbywa się w specjalnej komorze suszarniczej. Umieszczone w niej drewno ogrzewa się do momentu, gdy temperatura w jego rdzeniu osiągnie 56ºC, a następnie upłynie czas sterylizacji wyznaczony na podstawie wymiarów desek. Cały przebieg procesu monitorują specjalne czujniki.
O pomyślnym przebiegu procedury świadczy stosowny zapis w protokole oraz oznakowanie z symbolem kłosa i skrótem IPPC, naniesione na powierzchnię zdezynfekowanych desek. Oznaczenie IPPC odnosi się do dyrektywy Unii Europejskiej Integrated Pollution Prevention and Control, dotyczącej zapobieganiu zanieczyszczaniu powietrza, wody i gleby przez instalacje przemysłowe, rolnicze i inne. Przygotowane w ten sposób drewno można wykorzystywać w międzynarodowym obrocie.
Jakie elementy drewnianych opakowań poddaje się dezynfekcji?
Obowiązek sterylizacji termicznej dotyczy litego drewna - zarówno desek służących do konstrukcji skrzyń czy palet, jak i drewnianych belek, przekładek, stabilizatorów i innych elementów uzupełniających opakowania. Norma ISPM 15 nie dotyczy opakowań wykonanych z materiałów drewnopochodnych (sklejki, płyty pilśniowej, OSB).
SOR-DREW - opakowania do transportu międzynarodowego
Współpracując z doświadczonym producentem drewnianych opakowań masz pewność, że przygotowany ładunek będzie w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami fitosanitarnymi, a towar dotrze na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!