Funkcja logistyczna drewnianych opakowań transportowych

Aby transport ładunku z punktu A do punktu B przebiegał bezpiecznie i terminowo, należy wykonać szereg czynności składających się na proces logistyczny. Produkcja odpowiednich opakowań transportowych i samo pakowanie są jego ważnymi ogniwami. Jakie informacje są w tym zakresie szczególnie istotne?

Opakowania a logistyka transportu

W ramach procesu logistycznego mieszczą się wszystkie czynności związane z planowaniem, realizacją i zabezpieczeniem transportu danego ładunku. Wybór odpowiednich opakowań jest istotny na każdym etapie prac - ma on znaczenie m.in. dla planowania budżetu przeznaczonego na operację, spełnienia wymogów formalnych dla operacji międzynarodowych, poprawnego zabezpieczenia towaru podczas odprawy, samego transportu i rozładunku.

Ogromnie ważne w procesie logistycznym jest prawidłowe znakowanie opakowań - to dzięki niemu osoby zaangażowane w transport są w stanie zidentyfikować jednostki ładunku i poprawnie nimi operować. Warto pamiętać wreszcie o kwestiach wizerunkowych: opakowanie jest swego rodzaju wizytówką przedsiębiorcy - wybór przyjaznych środowisku, drewnianych skrzyń może być wyrazem jego odpowiedzialności społecznej i świadomego zarządzania biznesem.

Bezpieczeństwo ładunku w transporcie

Ochrona zawartości ładunku na wszystkich etapach transportu jest jednym z kluczowych elementów optymalizacji procesu logistycznego. Należy przy tym zaznaczyć, że środki podejmowane w tym celu za każdym razem muszą być dopasowane indywidualnie - m.in. do gabarytów i właściwości ładunku, warunków transportu, przepisów prawnych obowiązujących w miejscach odprawy i rozładunku towaru, budżetu przeznaczonego na zakup opakowań itd. 

Aby precyzyjnie dostosować materiał i konstrukcję opakowań oraz dodatkowe akcesoria zabezpieczające do specyfiki ładunku, warto skorzystać z usługi wykonania opakowań na podstawie indywidualnie przygotowanego projektu, uwzględniającego wszystkie istotne zmienne.  

Funkcja informacyjna opakowań transportowych

Jak wspomnieliśmy wyżej - niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo ładunku w transporcie ma także prawidłowe oznakowanie opakowań. Ujednolicony, stosowany na całym świecie system piktogramów dostarcza osobom obsługujących załadunek, transport i rozładunek informacji niezbędnych do obsługi procesów logistycznych bez szkody dla towaru ani zagrożenia dla pracowników. Znakowanie może dotyczyć m.in. maksymalnego dopuszczalnego obciążenia, zakazu przechyłu skrzyni, łatwopalności czy kruchości towaru.

Funkcja manipulacyjna opakowań transportowych

Funkcja ta dotyczy ogółu czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem towaru, w tym dopasowanie wymiarów i wagi ładunku do limitów obowiązujących dla danego środka transportu, a także przepisów i standardów obowiązujących w krajach, na terenie których odbywają się wymienione wyżej procesy. Przykładowo - europaleta, która na terenie Unii Europejskiej jest powszechnie stosowanym rodzajem palety transportowej, ma inną konstrukcję i wymiary, niż palety stosowane na innych kontynentach. Aby uniknąć problemów na tym tle, warto powierzyć wykonanie opakowań specjalistycznej firmie, w pełni zaznajomionej z aktualnymi regulacjami.

SOR-DREW - opakowania transportowe według indywidualnego projektu

Współpracując z SOR-DREW - doświadczonym producentem drewnianych opakowań transportowych - otrzymasz opakowania wykonane według spersonalizowanego projektu, dostosowane do warunków transportu pod względem zastosowanych materiałów, konstrukcji i właściwości gotowego produktu. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Opakowania drewniane

Opakowania drewniane do międzynarodowego transportu maszyn

Transport maszyn zawsze jest skomplikowanym, wymagającym dużej precyzji procesem, a wysyłanie ładunku za granicę - obwarowane wieloma międzynarodowymi przepisami. Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie dostarczyć maszyny na miejsce?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku: cz.1 - przygotowanie do relokacji

Przedstawiciele branży przemysłowej, budowlanej, eventowej i wielu innych przedsiębiorców powszechnie korzystają z usługi relokacji maszyn, której przeprowadzenie wymaga jednak dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. W jakich sytuacjach najczęściej zleca się relokację maszyn i jak przebiega przygotowanie do jej realizacji?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku, cz.2 - demontaż, transport i montaż

Z naszego poprzedniego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować się do procesu relokacji maszyn. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom procesu: demontażowi, transportowi i montażu maszyn w miejscu docelowym.