Relokacja maszyn krok po kroku: cz.1 - przygotowanie do relokacji

Przedstawiciele branży przemysłowej, budowlanej, eventowej i wielu innych przedsiębiorców powszechnie korzystają z usługi relokacji maszyn, której przeprowadzenie wymaga jednak dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. W jakich sytuacjach najczęściej zleca się relokację maszyn i jak przebiega przygotowanie do jej realizacji?

Relokacja maszyn a transport maszyn

Relokacja to proces daleko bardziej rozbudowany, niż samo dostarczenie danej maszyny z punktu A do punktu B. Na całą usługę składają się następujące czynności:

  • sporządzenie schematów przebiegu transportu i lokalizacji maszyny
  • projekt i produkcja opakowań transportowych
  • demontaż i pakowanie maszyn
  • dostawa do miejsca załadunku
  • załadunek
  • transport
  • rozładunek
  • montaż i uruchomienie maszyn w docelowym miejscu ich użytkowania

Z powyższego opisu możemy wywnioskować więc, że transport maszyn jest jednym z elementów procesu relokacji maszyn.

Relokacja maszyn - zastosowanie

Relokacja maszyn jest popularną praktyką w wielozakładowych firmach produkcyjnych - nierzadko zdarza się, że bardziej opłacalne jest cykliczne przemieszczanie danego sprzętu między kilkoma halami, niż wyposażanie każdej z nich w osobny egzemplarz lub delegowanie pracowników do oddalonych placówek. 

Zlecenia profesjonalnej relokacji maszyn zdarzają się także w obrębie jednego zakładu: powierzenie tej usługi doświadczonemu wykonawcy pozwala na optymalizację czasu całego procesu przy minimalnej niezbędnej ingerencji w pracę pozostałych stanowisk.



Wśród najczęściej relokowanych maszyn znajdują się ponadto maszyny budowlane: dźwigi, kruszarki, spycharki i inne, których poruszanie się po drogach publicznych wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Na załatwienie formalnej zgody i dostosowania maszyn do transportu potrzeba czasu i osobnych środków. Aby przyspieszyć całą operację i obniżyć jej koszty, przedsiębiorcy często decydują się więc na usługę relokacji.

Layout lokalizacji maszyny

W przypadku relokacji maszyny do hali produkcyjnej na wstępnym etapie prac należy przygotować tzw. layout lokalizacji maszyny, czyli schemat jej prawidłowego usytuowania w miejscu docelowym. Schemat ten powinien obejmować następujące informacje:

  • wskazanie dokładnego miejsca pod montaż maszyny z uwzględnieniem wymaganego przepisami bezpieczeństwa dystansu do przestrzeni serwisowych
  • dostępność i ew. przystosowanie źródeł mediów niezbędnych do obsługi sprzętu
  • nośność i stan techniczny podłoża, na którym ma stać maszyna
  • dostosowanie czynności relokacyjnych do warunków infrastruktury miejsca docelowego i przepisów Urzędu Dozoru Technicznego

Schemat transportu maszyny

Równie istotnym etapem relokacji jest sprawdzenie warunków na trasie, jaką przebędzie maszyna - zarówno na drodze, jak i w miejscach demontażu i montażu. Kontroli podlegają tu m.in.

  • lokalizacja i działanie urządzeń w wyjściowej i docelowej hali
  • dystans między obiema lokalizacjami oraz warunki drogowe w odniesieniu do ciężaru i gabarytów załadunku
  • wymiary bram wjazdowych i wyjazdowych
  • ważność badań i zezwoleń na użytkowanie sprzętów niezbędnych do przeprowadzenia relokacji (wózki widłowe, żurawie, zawiesie itd.)

Po realizacji powyższych czynności można przystąpić do prac związanych z demontażem, transportem i montażem relokowanej maszyny, którym bliżej przyjrzymy się w kolejnej części artykułu: Relokacja maszyn - demontaż, transport i montaż


Opakowania drewniane

Opakowania drewniane do międzynarodowego transportu maszyn

Transport maszyn zawsze jest skomplikowanym, wymagającym dużej precyzji procesem, a wysyłanie ładunku za granicę - obwarowane wieloma międzynarodowymi przepisami. Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie dostarczyć maszyny na miejsce?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku, cz.2 - demontaż, transport i montaż

Z naszego poprzedniego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować się do procesu relokacji maszyn. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom procesu: demontażowi, transportowi i montażu maszyn w miejscu docelowym.

Pakowanie produktów

Bezpieczeństwo ładunku w transporcie - jak chronimy opakowania?

Niezależnie od właściwości i gabarytów ładunku oraz wybranego środka lokomocji priorytetem w transporcie towaru jest bezpieczeństwo - zarówno samego ładunku, jak i wszystkich zaangażowanych w transport osób. Aby zapewnić jego najwyższy poziom, w produkcji opakowań i podczas załadunku stosujemy szereg materiałów i akcesoriów ochronnych. W niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej najczęściej stosowanym metodom zabezpieczeń.