Bezpieczeństwo ładunku w transporcie - jak chronimy opakowania?

Niezależnie od właściwości i gabarytów ładunku oraz wybranego środka lokomocji priorytetem w transporcie towaru jest bezpieczeństwo - zarówno samego ładunku, jak i wszystkich zaangażowanych w transport osób. Aby zapewnić jego najwyższy poziom, w produkcji opakowań i podczas załadunku stosujemy szereg materiałów i akcesoriów ochronnych. W niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej najczęściej stosowanym metodom zabezpieczeń.

Zabezpieczenie ładunku w transporcie przed wilgocią i korozją

Konieczność zabezpieczenia ładunku przed wilgocią jest oczywistością w przypadku transportu morskiego, gdy skrzynie spędzają co najmniej kilka tygodni w bezpośrednim kontakcie z wodą, ale nie tylko. Towary transportowane samochodami ciężarowymi, samolotami lub koleją również narażone są na zamoknięcie - załadunek i rozładunek ma miejsce na otwartej przestrzeni bez względu na pogodę, a wysoka wilgotność powietrza wewnątrz kabin transportowych może wpłynąć na stan zawartości. Szczególnie istotne jest to w przypadku maszyn i akcesoriów z metalu, gdzie nadmiar wilgoci przyczynia się do rozwoju korozji.

W celu izolacji ładunku od wilgoci stosuje się różne rodzaje folii zabezpieczających. Do najczęściej używanych wariantów należą:

  • folia termokurczliwa - pod wpływem temperatury ściśle przylega do zabezpieczanego towaru i przyjmuje jego kształt, co doskonale sprawdza się w połączeniu z ładunkami o niestandardowych gabarytach. Zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i zabrudzeń.
  • folia aluminiowo-próżniowa - stosowana w połączeniu z pochłaniaczami wilgoci (Silica Gel lub betonit), po owinięciu zabezpieczanej maszyny i zgrzaniu krawędzi tworzy wokół niej środowisko próżniowe, wolne od cząsteczek wody.
  • folia VCI - nasączona lotnym inhibitorem korozji, który uwalnia się stopniowo do wewnątrz opakowania, wypełniając całą wolną przestrzeń między powierzchnią emitującą a pakowanym sprzętem. Folia zachowuje swoje właściwości do 24 miesięcy, dzięki czemu jest szeroko stosowana nie tylko w transporcie, ale i w magazynowaniu sprzętu.


Zabezpieczenie ładunku w transporcie przed uszkodzeniami mechanicznymi

W celu uniknięcia uszkodzeń ładunku na skutek uderzeń czy wstrząsów podczas pakowania stosuje się szereg zabezpieczeń transportowych, dostosowanych do właściwości i gabarytów przewożonego towaru. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą tu:

  • stabilizujące konstrukcje stalowe
  • systemy redukcji drgań
  • amortyzujące maty piankowe
  • maty gumowe
  • tekpol

Ładunki opatrywane są także czujnikami alarmowymi, wykrywającymi i sygnalizującymi odstępstwa od normy w ramach mierzonego parametru - kąta nachylenia ładunku, poziomu wilgoci, temperatury na zewnątrz lub wewnątrz opakowania itd. Po przekroczeniu zdefiniowanego wcześniej limitu danego czynnika operator transportu otrzymuje sygnał alarmowy, co umożliwia niezwłoczną reakcję i szybkie usunięcie problemu.

SOR-DREW - bezpieczne pakowanie do transportu

Aby zyskać 100% gwarancji prawidłowego zabezpieczenia ładunku w transporcie, skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów: wykonamy dla Ciebie skrojone na miarę opakowania i umieścimy w nich towar, korzystając z indywidualnie dobranych metod stabilizacji i ochrony zawartości.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Opakowania drewniane

Opakowania drewniane do międzynarodowego transportu maszyn

Transport maszyn zawsze jest skomplikowanym, wymagającym dużej precyzji procesem, a wysyłanie ładunku za granicę - obwarowane wieloma międzynarodowymi przepisami. Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie dostarczyć maszyny na miejsce?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku: cz.1 - przygotowanie do relokacji

Przedstawiciele branży przemysłowej, budowlanej, eventowej i wielu innych przedsiębiorców powszechnie korzystają z usługi relokacji maszyn, której przeprowadzenie wymaga jednak dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. W jakich sytuacjach najczęściej zleca się relokację maszyn i jak przebiega przygotowanie do jej realizacji?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku, cz.2 - demontaż, transport i montaż

Z naszego poprzedniego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować się do procesu relokacji maszyn. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom procesu: demontażowi, transportowi i montażu maszyn w miejscu docelowym.