Transport w trudnych warunkach atmosferycznych - jak chronimy opakowania?

Odpowiednie przygotowanie opakowań do transportu odbywającego się w trudnych warunkach atmosferycznych - przy intensywnych opadach, silnym wietrze, mrozie - jest niezbędne do uzyskania gwarancji przewożonego ładunku. Jakie opakowania transportowe najlepiej sprawdzają się w tym celu i jakie środki ochronne stosujemy do ich dodatkowego zabezpieczenia?

Opakowania drewniane jako bariera ochronna przed wilgocią

Drewniane opakowania transportowe pełnią ważną rolę jako bariera ochronna przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych na zawartość. Chociaż drewno samo w sobie nie jest wodoodporne, ma właściwości higroskopijne - oznacza to, że absorbuje wilgoć z otoczenia, a następnie oddaje ją do atmosfery. Po odpowiednim osuszeniu i impregnacji drewno skutecznie chroni ładunek przed deszczem i śniegiem.

Dowiedz się więcej: 5 zalet drewna jako materiału opakowań transportowych

Dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią obejmują pokrycie drewnianych skrzyń dedykowaną folią. Wybór odpowiedniego materiału zależy od właściwości przewożonego ładunku. Przykładowo - w transporcie stalowych maszyn czy elektronicznych komponentów standardowo stosuje się folię VCI nasączoną preparatem antykorozyjnym; folia termokurczliwa umożliwia precyzyjne odizolowanie od wilgoci ładunków o niestandardowym kształcie.

Ochrona drewnianych opakowań przed wiatrem

W transporcie istotne jest również zabezpieczenie opakowań przed wpływem wiatru. Odpowiednio przygotowane skrzynie chronią swoją zawartość nie tylko przed wilgocią, ale także przed piaskiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami przenoszonymi przez wiatr. Kwestia ta jest szczególnie ważna w przypadku transportu morskiego - skrzynie składowane na statku są narażone nie tylko na stały kontakt z wodą, ale i uszkodzenia mechaniczne na skutek gwałtownych zmian pozycji na rozkołysanym poprzez sztormowe fale pokładzie.

Dowiedz się więcej: Opakowania drewniane do transportu morskiego

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych wiatrem, opakowania układa się na matach antypoślizgowych i stabilizuje klamrami, linami czy taśmami. Wewnątrz skrzyń stosuje się drewniane stabilizujące przekładki, pasy i taśmy, a także wypełniacze wolnej przestrzeni, zapobiegające obijaniu się elementów zawartości o ściany opakowania oraz o siebie nawzajem. Czujniki wstrząsu i przechyłu, montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz opakowań, informują o ewentualnych niebezpiecznych zmianach pozycji ładunku.

Temperatura otoczenia a bezpieczeństwo ładunku

Temperatura również może wpłynąć na bezpieczeństwo ładunku w transporcie - zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą uszkodzić strukturę opakowań. Upał może spowodować kurczenie się i pękanie drewna; mróz zwiększa z kolei kruchość materiału. Aby zapobiec wymienionym procesom, producenci opakowań stosują środki takie, jak impregnacja drewna, pokrycie skrzyń folią termoizolacyjną i wyposażanie ich w dodatkowe akcesoria uszczelniające. Informacja o dopuszczalnym zakresie temperatur na opakowaniach zapewnia bezpieczeństwo ładunku na każdym etapie transportu.

SOR-DREW - polski producent drewnianych opakowań

Skontaktuj się z nami, by zapewnić sobie bezpieczny transport ładunku bez względu na warunki atmosferyczne: wykonamy dla Ciebie drewniane opakowania transportowe według indywidualnego projektu i odpowiednio przygotujemy je do eksportu.


Opakowania drewniane

Opakowania drewniane do międzynarodowego transportu maszyn

Transport maszyn zawsze jest skomplikowanym, wymagającym dużej precyzji procesem, a wysyłanie ładunku za granicę - obwarowane wieloma międzynarodowymi przepisami. Jakie warunki należy spełnić, by legalnie i bezpiecznie dostarczyć maszyny na miejsce?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku: cz.1 - przygotowanie do relokacji

Przedstawiciele branży przemysłowej, budowlanej, eventowej i wielu innych przedsiębiorców powszechnie korzystają z usługi relokacji maszyn, której przeprowadzenie wymaga jednak dużego doświadczenia oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. W jakich sytuacjach najczęściej zleca się relokację maszyn i jak przebiega przygotowanie do jej realizacji?

Pakowanie produktów

Relokacja maszyn krok po kroku, cz.2 - demontaż, transport i montaż

Z naszego poprzedniego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować się do procesu relokacji maszyn. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kolejnym etapom procesu: demontażowi, transportowi i montażu maszyn w miejscu docelowym.